Rehabilitacja niemowląt

rehabilitacja niemowlątRozwój każdego dziecka przebiega indywidulanie – warto pamiętać, że nie wszystkie dzieci rozwijają się książkowo, a normy na każdym etapie życia są ogólnymi wskazaniami prawidłowego rozwoju. Często jednak zachodzą odchylenia wymagające podjęcia dodatkowej pracy – usprawniamy niemowlę, kiedy zaobserwujemy, że jego rozwój nie przebiega w odpowiednim tempie, np. już powinno chwytać stopy, siadać, obracać się na brzuch, ale jeszcze samodzielnie tego nie robi. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem – pediatrą lub neurologiem dziecięcym.

Jeśli niedociągnięcia malucha są niewielkie, lekarz zaleci zabawy usprawniające, jeśli jednak zauważy poważniejsze trudności, np:

  • zaburzenia napięcia mięśniowego i odruchów,
  • niedowład,
  • opóźniony, zatrzymany lub nieprawidłowy rozwój ruchowy,
  • asymetryczne ułożenie ciała,
  • prężenie, niepokój, trudności ze snem,

 

może zalecić rehabilitację ruchową. Dotyczy to w szczególności dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, Zespołem Downa, a także w przypadkach uszkodzonego obwodowego układu nerwowego.

W przypadku wystąpienia poważnych nieprawidłowości, potrzebna jest fachowa pomoc, bo zabawy z niemowlęciem w takiej sytuacji nie przyniosą wystarczających efektów. Trzeba działać szybko. Im później rozpoczniemy rehabilitację, tym bardziej zostają utrwalone nieprawidłowe zachowania naszego dziecka i tym trudniej uzyskać poprawę mimo starań rodziców i terapeuty. Praca rehabilitacyjna obejmuje przede wszystkim ćwiczenia  mobilności, stabilności i poprawę wytrzymałości.

 

Obecnie w rehabilitacji niemowląt i dzieci stosowane są dwie uznane na świecie i w Polsce metody:

 

O wyborze metody powinien decydować lekarz w porozumieniu z rodzicami. Każda z tych metod jest metodą dobrą – o sukcesie terapeutycznym decyduje odpowiedni dla dziecka dobór. Skuteczność metody możemy ocenić po około miesiącu terapii – rodzice powinni zauważyć poprawę jakości wzorców ruchowych. Warto pamiętać, że czynny udział rodziców w terapii ma olbrzymie znaczenie, bez ich zaangażowania i pracy w domu żadna z metod nie przyniesie oczekiwanych rezultatów lub będą one niewielkie.

Centrum Terapii Promitis oferuje kompleksową pomoc z zakresu rehabilitacji niemowląt. W naszych placówkach mają Państwo możliwość konsultacji z neurologiem dziecięcym, który pomoże w wyborze właściwej metody rehabilitacji. Prowadzimy zarówno terapię metodą NDT Bobath, jak i Vojty.