Bezsenność

Schizofrenia
Marzec 17, 2012
Psychiatra dziecięcy
Marzec 17, 2012

Bezsenność, choroba cywilizacyjna, która występuje na tle nerwicowym i psychicznym, może być spowodowana lękiem, bólem, zaburzeniami emocjonalnymi, zaburzeniami oddechowymi, stosowaniem środków pobudzających, odstawieniem leków uspokajających, złą higieną snu i zaburzeniami snu, depresją, fobią, starzeniem się organizmu – zmniejszenie ilości produkowanej przez organizm melatoniny, jak również czynnikami środowiskowymi.

Długotrwały problem ze snem może mieć negatywny wpływ na wiele czynności organizmu. Powoduje ciągły stan zmęczenia, poddenerwowania, rozdrażnienia, spadek koncentracji, zły nastrój, obniżenie jakości życia. Sen decyduje o regeneracji sił i regulowaniu naszego organizmu. Dobry sen  zapewnia więcej energii od samego rana i brak problemu zmęczenia w ciągu dnia, dlatego też nie należy go lekceważyć.

Przyczynami bezsenności mogą być problemy psychiczne:  zaburzenia lękowe i depresja, jak również stres, nawarstwione problemy czy traumatyczne wydarzenia.

Początek to utrzymujący się stan zmęczenia i problemy z nastrojem (chwiejność), ale także kłopoty z koncentracją, zaburzenia pamięci i senność w ciągu dnia.

Przy bezsenności trwającej dłużej niż kilka tygodni niezbędna jest wizyta u specjalisty. Bezsenność przewlekła traktowana jest jako choroba, która wycieńcza i niszczy organizm. Bezsenność czterokrotnie zwiększa szansę na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca i chorób psychosomatycznych, dlatego nie należy  lekceważyć pierwszych objawów.

Leczenie bezsenności to po pierwsze – leczenie przyczynowe, opierające się na usunięciu przyczyny oraz na leczeniu wywołujących schorzeń somatycznych i psychicznych, leczenie objawowe – to właściwa higiena snu oraz leczenie farmakologiczne – podawanie leków, które mają zapobiec występowaniu tego schorzenia.

Komentarze są wyłączone.

Kontakt